رله کنترل

 خانه هوشمند چيست​؟

 سيستمي است که با سازماندهي هوشمندانه همراه با بکار گيري علم و فناوري و تجهيزات

پيشرفته نوين وباهدف ارائه راحلهاي مناسب و قابل دسترس به منظور مديريت ساختمان و 

 

انرژي و کاهش هزينه ها و بالابردن امنيت و در نها​يت ايجاد محيطي امن و آرام براي ساکنين
 

ساختمان مي باشد .

 

 

    

صرفه جويي
 

در ساختمان هوشمند با توجه به امکان کنترل سيستم هاي روشنايي ، امنيتي ، صوتي و


تصويري ، گرمايشي و سرمايشي ، قفل هاي برقي ... و نيز قابليت کنترل سيستم هاي فوق

 

از طريق ( ريموت ، صفحه لمسي HMI ،کليد هاي هوشمند ، سنسورها ، SMS ، اينترنت و

WI-FI (گوشي هاي هوشمند ، تبلت ، لپ تاپ ) بصورت هوشمندانه شما را قادر خواهد

 


ساخت تا به ميزان قابل توجهي در مصرف  انرژيصرفه جويي نمائيد و بهره وري بالا ازانرژي

 
که ازاهم اهداف اين سيستم مي باشد ميسر گردد . 

 

بنابراين مي توان از داخل و خارج از خانه براحتي به مصرف کننده هاي انرژي داخل ساختمان
 

دسترسي پيدا کرد و با فرمان هاي مختلف و يا بصورت هوشمندانه آنها را کنترل نمود .

 

پس با کنترل روشنايي ها و کولر ها (آبي و گازي )که بيشترين مصرف انرژي در ساختمان

 

توسط آنها بوجود مي آيد ، مي توان از اتلاف انرژي تا حد زيادي جلوگيري کرد . 

 

امنيت 
 


در هر لحظه و در هر مکان که باشيد ، با دسترسي آسان به سيستم خانه هوشمند ، از


طريق اينترنت ، تلفن همراه (پيامک ) و ... و همچنين با وجود سيستم هاي امنيتي شامل


دزدگير ، سنسوردود ، CO ، CO2 ، نشت گاز و ... ميتوانيد از منزل خود هوشمندانه محافظت


نموده و از وارد شدن خسارت هاي ناشياز ( سرقت ، انفجار ،  خفگي  و يا برق گرفتگي )


جلوگيري کرد .


سيستم خانه هوشمند همچون نگهباني هوشمند هر گونه اتفاقي را در زمان عدم حضور


شما به شما اطلاع داده و تمامي دستورات شما را اجرا مي نمايد . 

 

رفاه و آسايش

 

در زمان مراجعت به خانه ( پس از مسافرت يا پايان ساعت کاري ) با تنظيم سيستم هاي


روشنايي، گرمايشي و سرمايشي ، صوتي و باز و بسته کردن پرده برقي ، فضاي خانه را
 

پيش از حضور خود آنگونه که مطلوب شماست آماده نمائيد .

 

زيبايي

 

با استفاده از HMI (تاچ پنل ) يا ريموت کنترل شما مي توانيد کليه کليدهاي برق داخل فضاي
 

ساختمان را حذف نمائيد ، اين امر علاوه بر کاهش هزينه هاي برق کشي ( حذف کليدهاي برق )


از نصب زياد کليدها روي ديوار منزل جلوگيري به عمل آورده و در نتيجه دست شما را براي چيدمان


منزل باز خواهد گذاشت .

             

                       مزاياي سيستم خانه هوشمند

 

1 . کنترل سيستم روشنايي
 

2 . کنترل سيستم ايمني دزدگير و شيرهاي برق
 

3 . کنترل سيستم تهويه مطبوع سرد و گرم
 

4 . قابليت سناريوهاي فراوان
 

5 . امکان ارسال و گزارش گيري از طريق SMS


6 . قابليت کنترل سيستم آبياري


7 . کنترل پرده هاي برقي


8 . امکان کنترل پريزها و پريز اتاقهاي کودکان


9 . سيستم ايمني پيشرفته کنترل تردد بوسيله تگ و اثر انگشت و کدينگ


10 . قابليت اجراي برنامه هاي صرفه جويي در مصرف انرژي


11 . کليدهاي هوشمند قابل برنامه ريزي


12 . کمتر شدن خطر برق گرفتگي در ساختمان  

                                    

 

 

 

با پیشرفت تکنولوژی ؛همه چیز به سوی هوشمند شدن پیش می رود و ساختمان و منازل مسکونی نیز از این قاعده مستثنی نیستند.هدف از استفاده از یک کنترل کننده هوشمند ساختمان؛فراهم آوردن آسایش و راحتی هر چه بیشتر برای ساکنین و انجام کارها به صورت اتوماتیک می باشد.به عنوان مثال به جای اینکه هر روز و در ساعت مشخصی لامپ های روشنایی را به صورت دستی روشن و خاموش کنیم؛این کار را به دستگاه کنترل کننده بسپاریم.

با امکان کنترل و نظارت بر کلیه لوازم درون ساختمان از اینترنت

 
 

این دستگاه به منظور کنترل رله از طریق اینتنرت مورد استفاده قرار می گیرد ؛ که هر یک از این رله ها را می توان به دستگاه الکتریکی مورد نظر متصل نمود
و به این روش دستگاه مورد نظر را از طریق اینترنت کنترل نمود.

 

کنترل رله از طریق اینترنت

 

 

 

 

 


این دستگاه به منظور کنترل رله از طریق اینتنرت مورد استفاده قرار می گیرد ؛ که هر یک از این رله ها را می توان به دستگاه الکتریکی مورد نظر متصل نمود و به این روش دستگاه مورد نظر را از طریق اینترنت کنترل نمود.

 

 

کنترل رله از راه دور با اینترنت

بر روی دستگاه از تكنولوژي رله الكترونيكي (solid state) استفاده شده است که قابلیت کنترل تمامی دستگاه های برقی را از طریق اینترنت امکان پذیر می سازد.البته لازم به ذکر است که در صورت تمایل کاربر ؛دستگاه قابل استفاده در شبکه محلی LAN نیز می باشد و حتما اجباری به وجود اینترنت برای کارکرد صحیح دستگاه نیست.

دستگاه مجهز به یک وب سرور داخلی است که از پروتکل TCP/IP جهت دریافت فرامین از کاربر و اجرای آنها استفاده می کند. دستگاه به گونه ای طراحی شده است تا از طریق کلیه بروزرهای اینترنتی موجود از قبیل اینترنت اکسپلورر ؛ فایرفاکس ؛گوگل کروم ؛اپرا و سافاری قابل استفاده باشد.هم چنین امکان کنترل دستگاه از طریق بروزرهای موبایل و تبلت هم امکان پذیر است و صفحه اینترنتی نشان داده شده به کاربر کاملا منظم و به دور از هر گونه درهم افتادگی می باشد.

کنترل رله از راه دور با اینترنت

صفحه اینترنتی نشان داده شده به کاربر کاملا گرافیکی با محیط زیبا و کاربر پسند بوده و در عین حال سعی شده تا حجم صفحه در حد قابل قبولی پایین نگه داشته شود تا دستگاه با اینترنت سرعت پایین و حتی دایل آپ هم قابل استفاده باشد. 

 

 

سناریو های روشنایی
 

یکی از روشهای کنترل تجهیزات برقی و قابلیت های مربوط به آنها در خانه هوشمند ام اند اچ، استفاده از مانیتور های لمسی این سیستم است که بر روی دیوار،به تعداد لازم نصب می گردند.از جمله زمانی که می خواهید چراغها را روشن یا خاموش کنید، می توانید با یکی از مانیتورها این کار را به سادگی انجام دهید.تجربه مشتری های قبلی نشان می دهد نوع و تعداد چراغ هایی که طی ساعات مختلف شبانه  روز لازم است روشن باشند،برای روزهای مختلف یکسان است.بطور مثال اگر خانه شما دارای یک سالن پذیرایی در قسمت جنوب ساختمان باشد،طی ساعات بعدازظهر، نیازی به روشن کردن چراغ ندارید و نور طبیعی در این قسمت به مقدار کافی وجود دارد در حالیکه در ساعات اولیه روز ممکن است روشن کردن چند هالوژن کم مصرف بد نباشد.در هر صورت با نزدیک شدن غروب آفتاب دوباره لازم است تعدادی چراغ روشن شوند و پس از فرارسیدن شب، باید تعداد این چراغ ها بیشتر شود مثلاً لوستر سالن هم روشن شود.سیستم ام اند اچ به گونه ای طراحی شده است که با انجام تنظیمات بسیار ساده از روی مانیتور لمسی می توانید روشن و خاموش شدن چراغ ها در ساعات مختلف شبانه روز را به دستگاه هوشمند خود بسپارید.

 

 

اعلام سرقت (دزد گیر)
 

سیستم هوشمند ام اند اچ دارای دو مدل اعلام سرقت پر ظرفیت می باشد، اعلام سرقت خارج از خانه و تنها در خانه، که هریک بنا به نیاز توسط خود مشتری قابل فعال و غیرفعال کردن است. مدل خارج از خانه برای زمان های عدم حضور در منزل طراحی شده است. این دزدگیر قابلیت تنظیم فوق العاده بالایی دارد به این شکل که مصرف کننده متناسب با نیاز خود می تواند آن را برای هر قسمت از منزل فعال نماید. در واقع این شما هستید که تعیین می کنید دزدگیر در کدام قسمت از خانه فعال باشد و برای تغییر آن یا فعال کردن دزدگیر در تمام خانه نیازی به تغییر سخت افزاری ندارید بکله بوسیله نرم افزارهای بسیار پیشرفته ولی آسان این کار به سادگی توسط کاربر صورت می گیرد.

                         

 اما امتیاز این نوع سیستم اعلام سرقت نسبت به سیستم های متداول بازار چیست؟ ممکن است کابر در قسمتی از منزل خود، یک حیوان خانگی داشته باشد و یا در صورتی که در منزل خود یک سوئیت مهمان داشته باشد بخواهد دزدگیر این قسمت در زمان عدم حضور خودش در منزل، فعال نباشد و یا به هر دلیل دیگری نیاز به فعال شدن دزدگیر در تمام منزل وجود نداشته باشد بنابراین به سادگی می توان دزدگیر را فقط در قسمت های مورد نیاز فعال کرد. بعنوان مثال در مورد سوئیت مهمان که در بالا گفته شد، شما می توانید از منزل خارج شوید و دزدگیر را در تمام منزل خود فعال کرده باشید در حالیکه مهمان شما در قسمت سوئیت حضور دارد و دزدگیر این قسمت غیرفعال است.

عکس العمل های دزدگیر:

چنانچه در زمان عدم حضور شما، ورود غیرمجازی به منزل اتفاق بیفتد،سیستم هوشمند ام اند اچ بلافاصله عکس العمل های از پیش تعیین شده توسط شما را انجام خواهد داد. به عبارتی می توانید هریک از این عکس العمل ها را از طریق نرم افزار مانیتور لمسی به سادگی فعال یا غیرفعال نمایید. این عکس العمل را با هم بررسی می کنیم:

 

1)     آژیر خطر:

به محض ورود سارق به منزل آژیر خطر به صدا درآمده و طی مدتی که در منزل حضور دارد خاموش نخواهد شد. پس از متواری شدن سارق، به اندازه مدت زمان تعیین شده توسط کابر، به آلارم خود ادامه داده وسپس خاموش می شود. درصورت برگشتن مجدد سارق، این عملیات مجدداً تکرار خواهد شد.  

 

2)       تلفن کننده(تماس تلفنی):

سیستم هوشمند ام اند اچ، همزمان با به صدا درآوردن آژیرخطر، اقدام به تماس تلفنی خودکار با شماره های از قبل تعیین شده می نماید. این شماره ها توسط خود کاربر تنظیم می گردد و می تواند تا 9 شماره متفاوت باشد که سیستم یک به یک با آنها تماس گرفته و بصورت شفاهی پیغام خود را پخش می کند

 

 

3)     فلاشرچراغها:

پردازش همه قابلیت ها در سیستم هوشمند ام اند اچ بصورت مجتمع و یکپارچه صورت می گیرد بطور مثال کنترل روشنایی ها توسط همان سیستمی انجام می گیرد که کنترل اعلام سرقت را به عهده دارد. بنابراین قابلیت های جانبی متعددی در اختیار کاربر قرار می گیرد. یکی از این قابلیت ها امکان فلاشر چراغها در زمان بروز سرقت است. یعنی به محض ورود سارق به منزل، همه چراغهای واحد، شروع به روشن و خاموش شدن متوالی(چشمک زدن) کرده و با جلب توجه همسایه ها سعی در فراری دادن سارق می کند.

نحوه استفاده از سیستم اعلام سرقت:

پس از اینکه یکبار تنظیمات مورد نیاز انجام شد، کافی است در هنگام خروج از واحد، روی مانیتور لمسی، کلید خروج را زده و خارج شوید. سیستم هوشمند ام اند اچ در نهایت سادگی وصف ناپذیر، سناریو خروج از واحد را بصورت اتوماتیک انجام می دهد و براساس تنظیماتی که قبلاً توسط شما صورت گرفته به این شکل اقدام می کند، ابتدا مانیتورهای لمسی را قفل می کند و شروع به شمارش معکوس می نماید. شما فرصت کافی دارید تا پس از برداشتن لوازم شخصی مورد نیاز، منزل را ترک کنید. سپس همه چراغ ها را خاموش می کند. شدت کارکرد فن کویل یا هر سیستم سرمایشی و گرمایشی دیگر را به منظور کاهش مصرف انرژی، کم می کند. پرده های برقی بسته می شوند. شیربرقی گاز را قطع می کند و دزدگیر را در حالت فعال قرار می دهد. مهم نیست که شما حضور ندارید، سیستم  ام اند اچ براساس تنظیمات قبلی، باغچه ها را آبیاری می کند و رأس ساعت تعیین شده قبلی، تعداد دلخواهی از چراغ های داخل منزل، نما یا محوطه را روشن و در زمان معین آنها را خاموش می کند. در زمان عدم حضور شما در منزل، سیستم ام اند اچ منتظر فرمان های شما از راه دور توسط تلفن یا تبلت می ماند و به محض ارسال فرمان توسط شما، آنها را اجرا می کند. می توانید نیم ساعت قبل از رسیدن به منزل، سیستم سرمایشی یا گرمایشی منزل را فعال کنید تا در لحظه رسیدن شما به منزل، دمای آن مطبوع و لذت بخش باشدو... بنابراین ملاحظه می کنید که با داشتن سیستم هوشمند ام اند اچ، خروج شما از منزل چقدر ساده و سریع اتفاق می افتد. و به همین سادگی سیستم اعلام سرقت(دزدگیر) بصورت خودکار فعال می شود. و اما در زمان بازگشت به منزل کافی است کارت هوشمند خود را روی دستگاه کارتخوان که در بیرون خانه تعبیه شده است قرار دهید. بلافاصله دزدگیر غیرفعال می شود و سناریو بازگشت به خانه، عکس زمان خروج، توسط سیستم بصورت اتوماتیک اجرا می شود. کنترل بسیار پیشرفته منزل شما، توسط سیستم ام اند اچ به سادگی انجام می شود. از تکنولوژی های روز لذت ببرید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
اعلام نشت گاز
 

یکی دیگر از قابلیت های ایمنی سیستم هوشمند ام اند اچ، قابلیت تشخیص نشت گاز مصرفی در خانه است. جانمایی سنسورهای نشت گاز با کیفیت عالی در هر قسمت از خانه که انشعاب گاز در آن وجود داشته باشد مثل آشپزخانه، مطبخ یا فضای مشرف به شومینه، این اطمینان را ایجاد می کند که در صورت بروز نشتی، بلافاصله سیستم هوشمند ام اند اچ از آن مطلع شده و اقدامات لازم را بصورت خودکار انجام دهد. از جمله قطع شیربرقی گاز که در واحد مسکونی، در قسمت ورودی اصلی گاز( بعد از قطع کن دستی) بر روی لوله انتقال گاز نصب می گردد. این عکس العمل از پیشرفت نشت گاز جلوگیری بعمل می آورد و از انفجار احتمالی جلوگیری می کند.همزمان با قطع شیرگاز، آژیر خطر نیز به صدا در آمده و توجه ساکنین و همسایه ها را جلب می کند همچنین مانند سایر مسائل ایمنی یا امنیتی، سیستم هوشمند اقدام به اطلاع رسانی شفاهی از طریق تماس تلفنی با شماره های از قبل تعیین شده کرده و در خواست کمک می نماید. یکی از عکس العمل های ویژه و منحصر به فرد سیستم ام اند اچ در زمان وقوع نشت گاز، غیرفعال کردن روشنایی ها است. یعنی هر چراغی که روشن باشد، روشن نگه داشته می شود و هر چراغی که خاموش باشد نیز خاموش نگه داشته می شود تا بر اثرکلیدزنی و جرقه ناشی از آن، انفجار رخ ندهد. این حالت تا زمانی که مالک، وضعیت عادی را به سیستم اعلام نکرده ادامه پیدا خواهد کرد. برای اعلام وضعیت عادی به سیستم هوشمند کافی است به سراغ مانیتور رفته و کلید Reset را فشار دهید تا وضعیت روشنایی اتوماتیک مجدداً برقرار شود.

 

 

 

 

اعلام حریق
 

همانطور که در قسمت های دیگر سایت ملاحظه می کنید، توجه به مسائل ایمنی و امنیتی جزء اهداف پایه ای ام اند اچ محسوب می شود و اساساً دستگاهی که فاقد این قابلیت ها باشد تولید نمی کند. در مورد سیستم اعلام حریق توجه به یک نکته بسیار مهم است و آن اینکه نوع سنسورها و نحوه کابل کشی و همچنین جانمایی آنها در یک پروژه الزاماً باید منطبق بر استانداردهای آتش نشانی کشور باشد. لذا این شرکت در ارائه این قابلیت به مسائل فوق بها داده و هیچ نقطه ضعفی از این جهت در سیستم وجود ندارد.

 


نام
ایمیل
توضیحات
Captcha
کد امنیتی
 
طراحی و پیاده سازی گروه نرم افزاری دوگان